The ‘all levels’ class is pretty easy, so I would definitely recommend the ‘challenge’ class if you are even somewhat fit or if you have been doing Pilates for a while. You can buy classes in bulk for a discount, or pay a drop-in rate of $ 25 for each lesson. Bring a full sized towel, but everything else(mats, magic circles, bands etc) are all provided.